Blog

Terapia falą uderzeniową (shockwave therapy)

Terapia falą uderzeniową to nowoczesna, skuteczna, a zarazem nieinwazyjna metoda leczenia ścięgien, więzadeł, torebek stawowych oraz stawów poprzez aktywację zdolności regeneracyjnych organizmu konia na poziomie komórkowym.

Zasada działania fali uderzeniowej

 Shockwave therapy wykorzystuje wysokoenergetyczną falę dźwiękową o specyficznych właściwościach. Fala ta charakteryzuje się wysokim skokowym ciśnieniem uwalnianym w krótkim czasie. Dzięki głębokiej penetracji tkanek przez fale uderzeniowe terapia wykazuje wysoką skuteczność leczenia urazów, których leczenie było utrudnione ze względu na ich lokalizację. Głębokość wnikania fali oraz moc fali uderzeniowej jest regulowana w prosty sposób na ekranie dotykowym aparatu co pozwala na dopasowanie parametrów terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Sposób działania fali uderzeniowej

 1. Działanie ukrwienie- działanie fali uderzeniowej powoduje mikrouszkodzenia w tkankach, to z kolei prowadzi do stymulacji powstawania nowych naczyń krwionośnych, co sprzyja poprawie mikrokrążenia oraz uwalnianiu enzymów, które są prekursorami gojenia (TGF, VEGF, eNOS)
 2. Działanie dezintegracyjne- rozpuszczanie zwapniałych fibroblastów oraz innych złogów wapnia w tkankach
 3. Działanie regeneracyjne- zwiększa produkcję kolagenu, stymuluje aktywność osteoblastów,
 4. Działanie relaksacyjne- zmniejszenie napięcia mięśni
 5. Działanie analgetyczne- istnieją trzy odmienne teorie dotyczące działania przeciwbólowego fali uderzeniowej. Pierwsza mówi, że zmniejszenie bólu w miejscu poddawanym działaniu fali uderzeniowej jest skutkiem wzrostu przepływu krwi, a co za tym idzie zmniejszenia stanu zapalnego tego obszaru. Druga teoria zakłada, że w wyniku działania fali dochodzi do zakłócenia przekazywania sygnałów bólowych powodowanego niszczeniem błon komórkowych. Fala uderzeniowa prowadzi do selektywnej dysfunkcji obwodowych włókien nerwowych mielinowych, bez narażania dużych włókien mielinowych odpowiedzialnych za funkcje ruchowe. Trzecia teoria natomiast mówi o wpływie fali na substancję P, CGRP, syntezę tlenku azotu.

Korzyści wynikające z terapii falą uderzeniową

 Istnieją dwa rodzaje urządzeń (fokus, radial) emitujących fale uderzeniową różniące się głębokością penetracja i rozproszeniem wiązki fali .

Terapia falami uderzeniowymi to:

 • wysoka, potwierdzona klinicznie skuteczność,
 • nieinwazyjna metoda leczenia
 • brak efektów ubocznych,
 •  zabieg wykonywany bez użycia środków farmakologicznych, najczęściej konie nie wymagają także sedacji
 • połączenie leczenia objawowego z przyczynowym,
 • długotrwały rezultat leczniczy
 • szybka poprawa stanu klinicznego
 • wysokie bezpieczeństwo metody
 • efekty terapeutyczne widoczne nawet po pierwszym zabiegu,

Zwykle wykonuje się od 1 do 5 zabiegów w odstępach od jednego tygodnia do miesiąca.

Moż cię zainteresować

Nowoczesne metody terapii stawów i ścięgien

1. Metoda tradycyjna oparta na iniekcji kwasu hialuronowego oraz leków przeciwzapalnych  Kwas hialuronowy jest głównym składnikiem mazi stawowej. Czynnik ten bierze aktywny udział w dyfuzji substancji odżywczych dla chrząstki. Produkowany jest przez komórki błony maziowej zwane synowiocytami. Kwas hialuronowy to substancja o dużym powinowactwie do wody, ma dużą lepkość, co z kolei sprawia, że ruchy […]

Terapia laserem wysokoenergetycznym

Słowo Laser pochodzi od zwrotu Light Amplification by Stimulated Emmission of Radiation, który oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Istnieją 4 klasy laserów. O przynależności do wybranej kategorii decydują potencjalne biologiczne czynniki ryzyka oraz sposób działania danego lasera. Laser wysokoenergetyczny używany w opisanej terapii należy do klasy 4, charakteryzuje się on najwyższym poziomem mocy, […]

Terapia IRAP w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego u koni

Wstęp Choroby zwyrodnieniowe stawów zawsze stanowiły najliczniejszą grupę schorzeń w ortopedii koni. W ostatnich latach doszło do dynamicznego rozwoju metod leczenia chorób stawowych, z czego najbardziej obiecujące rezultaty uzyskuje się poprzez stosowanie medycyny regeneracyjnej. Terapia ORTHOKINE/IRAP po raz pierwszy została użyta w hipiatrii w 2001 roku, przy czym u ludzi stosowana jest z powodzeniem już […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *